Interakcje z drugim człowiekiem mogą wiązać się z powstawaniem nieporozumień – gdy druga osoba nie spełnia naszych oczekiwań, stajemy się rozczarowani, gromadzimy w sobie negatywne emocje, które mogą doprowadzić do kryzysu w relacji. Każdy z nas jest indywidualnością, która posiada swoje przyzwyczajenia czy sposoby zachowania się, zdobyte w dzieciństwie i nieświadomie aktywowane w konkretnych momentach dorosłego życia. Na szczęście w sytuacjach kryzysowych, gdy nie potrafimy dogadać się z partnerem lub partnerką, z pomocą przychodzi terapia dla par i terapia małżeńska.
Psychoterapia – małżeńska, dla par
Archetypy zachowań ujawniają się najczęściej w sytuacjach granicznych – na przykład podczas konfrontacji międzypłciowej. Nasza postawa bardzo często może być niezrozumiała dla osoby znajdującej się po drugiej stronie. Z takimi problemami zmaga się wiele par – zarówno tych z krótkim stażem, jak i małżonków podążających wspólną ścieżką od kilku lub kilkunastu lat. Choć kryzys w związku wiąże się zawsze z cierpieniem, z pomocą psychologa możliwe jest przezwyciężenie kłopotów. Psychoterapia dla par pozwala na konfrontację z drugą osobą bez wzajemnego obarczania się winą. W efekcie, prawidłowo przeprowadzona terapia wzmacnia relację i pozwala parze uwierzyć we wspólne szczęście.
Jako psycholog z dużym doświadczeniem, mogę zapewnić wsparcie w sytuacjach kryzysowych – terapia dla par, aby była skuteczna, musi jednak być dobrowolna: obie strony powinny wyrazić chęci do naprawy relacji. Każdy z partnerów sam decyduje o tym, czy zależy mu na odbudowaniu więzi.
Terapia małżeńska może odbyć się w dowolnym momencie – zarówno wtedy, gdy dopiero zauważamy pierwsze symptomy zbliżającej się burzy, jak i wówczas, kiedy konflikt jest już zaogniony. Spotkanie z psychologiem jest polecane także wtedy, kiedy para stara się odbudować wspólne życie po zdradzie. Choć psychoterapia małżeńska wymaga wówczas od partnerów dużo pracy – umocnienie związku, odbudowa zaufania oraz zyskanie umiejętności zrozumienia siebie nawzajem, jest prawdziwą nagrodą za zaangażowanie w pracę nad relacją.
Współcześnie psychoterapie nie są niczym wstydliwym i z tej możliwości korzysta coraz więcej osób – indywidualne terapie służą rozwojowi osobistemu: pozwalają pozbyć się nieśmiałości, zyskać pewność siebie, jak i poprawiają umiejętności interpersonalne. Zarówno terapie indywidualne, jak i terapie dla par nie powinny być traktowane jako ostateczność: im wcześniej zdecydujemy się poznać problem, tym łatwiej będzie nam z nim walczyć: oczywiście jeśli będziemy odpowiednio zaangażowani. Nasze życie opiera się na relacjach interpersonalnych – dlatego zadbajmy o to, aby przynosiły nam szczęście, były czyste i pozytywne.